Batonlar İle Yürüyüş Yapmanın Faydası Nedir?

Batonlar İle Yürüyüş Yapmanın Faydası Nedir?

13 Mart 2020

Batonlar İle Yürüyüş Yapmanın Faydası Nedir?

Yürüyüş yapmak insana farklı bir huzur verir. Kan dolaşımınız hızlanır, mutluluk hormonu tüm vücudunuzu usulca sarar. Özellikle doğa yürüyüşleri sundukları eşsiz manzara ile çok daha b ir yolculuğa çıkmanızı sağlar.

Peki, doğa yürüyüşü yaparken gerekli olan en temel malzemelerden biri olan yürüyüş batonları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Haydi, gelin hep beraber yürüyüşleri kolaylaştıran yürüyüş batonlarını ve özelliklerini beraber inceleyelim.

Doğa yürüyüşleri genelde belirli bir güzergâhta tempolu şekilde gerçekleştirilir. Bu güzergâhta kimi aman düz bir yolda ilerlerken kimi zaman farklı zorluk derecelerinde patikalarda da ilerlemek durumunda kalırsınız.

Bu süreçte en büyük yardımcınız kuşkusuz ki yürüyüş batonu olacaktır.

  • Yürüyüş batonları bu keyifli yürüyüşte sırt çantasının ve dik patikaların dizlere yüklediği yükü %25 oranında azaltmayı başarır. Böylece dizlerinize binen yük azalır ve daha az güç sarf ederek yürüyüşünüze devam edebilirsiniz.
  • Yürüyüş yaparken dengemizi kaybedebilirsiniz. Böylesi tehlikeli durumlarda yürüyüş butonundan destek alarak dengemizi kolayca sağlayabiliriz. Herhangi bir yaralanma veya kaza yaşamadan yürüyüşümüze devam edebiliriz.
  • Doğa yürüyüşlerinde en çok yaşanan kazaların başında kayarak düşmek yer alır. Yürüyüş rotamızda farklı zemin türleri olacağı gibi kaygan zeminlerde olabilir. Böyle durumlarda yürüyüş batonu ile dengenizi güçlendirir ve kaygan zeminlerde emin adımlarla ilerlemenize destek olur.

Yürüyüş Batonu Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Birçok çeşitte ve özellikte yürüyüş batonu bulunmaktadır. Size en uygun olanı seçmek, yürüyüşlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

  • Yürüyüş batonu seçiminde ağırlık çok önemlidir. Yürüyüş batonu ne kadar hafif olursa yürüyüş esnasında daha az enerji sarf edersiniz. Böylece daha az yorulursunuz. Ağırlığı belirleyen etmen ise kullanılan malzemedir. Hobi amaçlı yapılan yürüyüşlerde alüminyum baton, hafifliği ile doğru seçim olacaktır. Efor gerektiren yürüyüşlerde ise daha dayanıklı olmasından dolayı karbon materyalli batonlar tercih edebilirsiniz.
  • Yürüyüş batonu seçerken parça sayısına da dikkat etmeniz gerekir. İç içe geçen parçalara sahip olan teleskopik batonlar kullanım ve taşıma kolaylığı açısından büyük rahatlık sağlayacaktır. 3 parçalı yürüyüş batonlarını seçerek kullanmadığınız zamanlarda kolayca katlayarak fazla yer kaplamadan kolayca taşıyabilirsiniz.

 

Yürüyüş batonu nasıl ayarlanır ve kullanılır?

Yürüyüş batonunu doğru seçmek kadar doğru ayarlayarak kullanmak da büyük önem taşır.

  • Yürüyüş batonları kayak batonlarından farklı olarak klips ve vida düzenekleriyle farklı boylara göre ayarlanabilir. Böylece boyunuza göre ayarlama şansına sahip olursunuz.
  • Yürüyüşe başlamadan önce yürüyüş batonunuzu ayarlayın. Vida sistemiyle ayarlanan batonları doğru oranda sıkın ve düzenekte belirtilen ‘stop’ uyarısını dikkate alın, o sınırı geçmeyin. Çünkü uyarı sınırını geçerseniz baton yürüyüş esnasında kırılabilir ve tehlikeli sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
  • Kısa ve düz bir zeminde tek baton kullanabilirsiniz ama bunu yaparken ritmik zamanlarda el değiştirerek yorgunluğunuzu hafifleteceğinizi belirtmek isteriz. Zorlu ve efor gerektiren yürüyüşlerde çift baton kullanarak daha rahat yürüyüş yapabilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.