Uyku Tulumlarının Sıcaklık Değerleri

Uyku Tulumlarının Sıcaklık Değerleri

25 Şubat 2019

Kış mevsiminde kamp yapmanın tadı bir başka güzeldir. Geceleri gökyüzünde kendini gösteren yıldızlar, ortamı ısıtan bir ateş ve sakinlik, soğuk havanın tüm zorluklarına değecek hisler uyandırır insanda. Ancak dışarıda ısınmanızı sağlayan ateş içeriye girdiğiniz anda işlevini yitirir. Bu durumda da tüm gece sıcak bir uyku çekebilmeniz için uyku tulumuna ihtiyaç duyarsınız. Çadırınıza güvenip, özellikle soğuk havalarda uyku tulumunu ihmal ederseniz eğer ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Hipotermi ve diğer sorunlarla karşılaşmamak için uyku tulumu edinmeniz şart. Cinsiyetinize, boyunuza ve kilonuza göre uyku tulumu seçimi yapabilirsiniz. Uyku tulumu kamp yapılacak bölgenin en düşük ortalama sıcaklığına göre seçilir. Bu seçim sırasında karşınıza çıkan her detay size uyku tulumu sıcaklık değerleri hakkında bilgi verir.


4 farklı sıcaklık değeri vardır

Uyku tulumlarının hepsinde 4 farklı sıcaklık değeri bulunur. Bu değerler genelleme yapılarak elde edilmiştir ve siz de bu genellemeler sayesinde kendinize en uygun olan uyku tulumunu bulabilirsiniz. Üst limit, konfor, düşük limit ve extreme olarak isimlendirilen sıcaklık değerleri tulum etiketinde yer alır. Tercih sırasında aradığınızı bulabilmek için etiket okuması yapmanız yeterli olur. 4 farklı sıcaklık değerinin anlamlarıysa aşağıdaki gibi ifade edilebilir.

Üst Limit: Upper Limit olarak da anılan bu sıcaklık değeri, standart bir erkeğe göre ayarlanmıştır. Normal şartlarda, standart kiloda ve boyda bir erkeğin, terlemeden tulumun baş kısmı ve fermuarı açık olarak uyuyabileceğini söyler.

Konfor: Comfort olarak da anılan bu sıcaklık değeri standart bir kadının en rahat şekilde uyuyabileceği sıcaklık değerini söyler. Bu uyku tulumu kadın için en ideal vücut ısısına özel hazırlanmıştır. Genellikle daha sıcak havalarda tercih edilir.

Düşük Limit: Lower Limit olarak da anılan bu sıcaklık değeri bir erkeğin, kıvrılmış ve ısıyı içeride tutar pozisyonda olduğu 8 saat boyunca rahatça uyumasını sağlar.

Extreme: Daha soğuk havalarda tercih edilen extreme uyku tulumu kadın yapısına özeldir. 6 saat boyunca bir kadının ısı kaybetmeden uyumasını sağlar. Ancak 6 saat sonrasında çok dikkatli olmak gerekir. Donma riski görülebilir.

NOT: 4 adet olan sıcaklık değerlerinin ölçümünde ortamında önemli bir rolü vardır. Mevcut değerleri sağlamak için içlik giyilmeli, tulum altında mat olmalı ve çadır içinde olunmalıdır. Rüzgâr ve yağmur faktörleri uyku tulumu sıcaklık değerleri ölçümünde dikkate alınmamıştır.

Tulumların sıcaklık değerleri sizin için hayati bir önem taşır. Örnek olarak 0 (sıfır) derece konfor değerinde olan bir uyku tulumu hava sıcaklığı eksiye düşmedikçe üşümeden rahatça uyumanızı sağlar. Derece uyku tulumu için oldukça önemli ipuçları verir. Tam da bu noktada size eksiyi gösteren derece artık konfor tulumunda uzun süre uyuyamayacağınızın haberini verir. 0 (sıfır) konfor değerindeki bir uyku tulumu, -10 derecede hayati risk oluşturmasa da üşümekten uykuya dalmanızı engeller.

Uyku Tulumu Tipi ve Isı Değerleri

Her uyku tulumunun farklı bir ısı değeri bulunur. Derece uyku tulumu tipine göre değişir ve bu değişimi gideceğiniz yere göre şekillendirebilirsiniz. Yaz sezonunda ısı değeri +5 derece ve üstünde olan bir uyku tulumu gerekir. Eğer sürekli kamp yapıyorsanız ve her uyku tulumuna ayrı bütçe ayırma şansınız yoksa 3 mevsim uyku tulumu bu konuda size birçok avantaj getirir. 3 mevsim uyku tulumunda sıcaklık değerleri -5 ve +5 arasında değişiklik gösterebilir. Ancak çok soğuk havalar için tercih edilmemelidir. Kamp alanınızda hava sıcaklığı -23 ve -5 arasında değişiklik gösterecekse de soğuk hava uyku tulumlarını almanız gerekir. Hipotermi ve donma tehlikesine karşı tüm önlemleri yerine getirmeyi de ihmal etmemelisiniz. Bu nedenle -23 dereceden de soğuk yerlerde kesinlikle extreme uyku tulumlarınızı yanınıza almalısınız. Uyku tulumu tipi ve sıcaklık değerleri kamp süresince sağlıklı kalmanızı ve günlerinizin keyifli geçmesini sağlar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.