Filtreler

Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

El Yapımı Bıçaklar

Kamp ve diğer outdoor aktivitelerde bıçağa sahip olmanız birçok zorlu işin üstesinden gelmenize imkan sağlayacaktır. Kesme, doğrama, şekil verme ve tamir etme gibi birçok işlevi yerine getirmenizi sağlayan bıçaklar kamp ekipmanlarının olmazsa olmazı arasında yer alıyor.

El yapımı bıçaklar ise birçok farklı türe sahip bıçaklar arasında sahip oldukları ince işçilik ve dayanıklılıkları ile öne çıkıyor. Yerel üreticiler tarafından hazırlanan bu bıçaklar uzun süreli bir kullanım imkanı da sunuyor. 

El Yapımı Bıçakların Özellikleri

El yapımı bıçaklar ilk bakışta klasik bıçaklardan çok farklı durmamaktadır. İşlev açısından da iki bıçak türü de aynı işlemleri yerine getirebilir özelliğe sahiptir. Ancak el yapımı bıçakların özelliklerinin başında bıçak kısmı ve sapının özel aletlerle bir ustanın elinden çıkmış olması geliyor. Bıçak ustaları farklı çelik türlerini uygun bir şekle getirerek bu bıçakları tezgahında döverek yapmaktadır. Saatlerce dövülen bu bıçaklar oldukça sağlam bir yapıya sahip olup uzun süreli bi kullanım imkanı sunmaktadır.

El yapımı bıçakların sahip olduğu özelliklerden biri de işlemeleridir. Bir zanaat eseri olan el yapımı bıçaklar birbirinden özel işlemelere sahiptir. İşlemeli el yapımı bıçaklar görünüm açısından dikkat çekici bir yapıya sahiptir. Özellikle av bıçağı türlerinde çeşitli hayvan işlemelerini görebilirsiniz. Ayrıca sap kısmında da bıçağı imal eden ustaya dair bir işaret de bulabilirsiniz. Özellikle iyi bıçak ustaları bıçakların üzerine zanaatlarını gösterecek en özel işlemeleri sunmaktadır.

El Yapımı Bıçak Modelleri ve Fiyatları

Bıçak sanatının en eşsiz örneklerini sunan el yapımı bıçaklar birbirinden farklı model seçeneklerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. El yapımı bıçak modelleri çeliğinin kalitesine, işlemesine, bıçağın nerede kullanıldığına göre birbirinden ayrılmaktadır.

 El yapımı bıçaklar el yapımı kamp bıçağı ve el yapımı av bıçağı gibi alt türlere ayrılmaktadır. El yapımı av bıçakları geyik, kurt, ayı gibi hayvanların çizimlerinin bulunduğu işlemelere sahiptir. El yapımı kamp bıçakları da genellikle orman temalı işlemelere sahiptir. Bu bıçaklar karbon çelikten imal edilmiş olup tam bir keskinliğe sahiptir. El yapımı av bıçakları özel bir ahşap sapa sahiptir. Bu sap nemden zarar görmeyen ağaçtan imal edilir. Bu sayede bıçağı uzun süre boyunca kullanabilirsiniz. Ayrıca boyutu sayesinde avcı yeleğinizin cebinde de kolaylıkla taşıyabilirsiniz. 

El yapımı bıçak fiyatları da yine çelik türüne, işlemesine ve üreticisinin tanınırlığına göre farklı fiyat aralıklarına sahiptir. Kaliteli bir el yapımı bıçak karbon çelikten imal edilir. Bu çelik türü tamamen paslanmaz özelliğe sahiptir ve en zorlu parçaları dahi kolaylıkla kesebilir bir yapıya sahiptir. İşlemeler de fiyat açısından belirleyicidir. 

Bıçağın işlemeleri ne kadar belirgin ve özelse fiyatı da buna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ayrıca bilinen bir üreticinin ürettiği bir el yapımı bıçağın fiyatı da buna bağlı olarak farklılık gösterir. Bazı bıçak üreticileri nesillerdir bu işi yapar. Bu yüzden bu yerel işletmelerin eski oluşu da fiyat açısından belirleyicidir. Sen de ihtiyacın olan el yapımı bıçağı satın al, avda ve kampta ekipmanlarını oluştur. 

S.S.S

El yapımı bıçak nasıl temizlenir?

El yapımı bıçakların temizlenmesi diğer bıçaklar gibidir. Ancak el yapımı bıçağınızı makinede yıkamak yerine elle temizleyin. Özellikle işlemesi olan bıçakları yumuşak bir bez ve nemli bir suyla temizleyin.

El yapımı bıçaklar neden daha iyi?

El yapımı bıçaklar normal bıçaklara göre daha dayanıklıdır. Özellikle zorlu işlemleri diğer bıçaklara göre daha kolay bir şekilde yapmanızı sağlar. 

El yapımı bıçaklarda çelik türü önemli midir?

Evet. El yapımı bıçaklarda da diğer bıçak türlerinde olduğu gibi çelik türü önemlidir. Çeliğin alaşımı ve karbon oranı bıçağın kalitesini doğrudan belirlemektedir. 

Sana özel sepette 300 TL indirim!
Kupon Kodu:
* Yalnızca Güneyav üyelerine özel olarak, kupon kodu
31 Mart 2024 tarihine kadar yapacağınız
3.000 TL ve üzeri Outdoor Bot Ayakkabı alışverişlerinizde geçerlidir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.