Filtreler

1 2
Toplam 47 ürün görüntüleniyor.
1 2

Uyku Tulumu

Kampçılıkla uğraşanların kamp çadırından sonra en çok ihtiyaç duyduğu ekipmanların başında uyku tulumu gelir. İyi bir kamp çadırının yanı sıra iyi bir uyku tulumunun önemi kamptaki ilk gecenizde belli olur. Hava sıcaklığı normal seyretse de güneşin batışıyla sıcak hava yerine soğuğa bırakır. Sıcak bir kamp gecesi hayal ediyorsanız sahip olduğunuz uyku tulumunun önemi daha iyi kavrayabilirsiniz.

Uyku Tulumu Modelleri ve Fiyatları

Uyku tulumu modelleri genellikle mumya tipi uyku tulumları ve battaniye olarak temel olarak farklılık gösterir. Ayrıca kadın ve erkek uyku tulumu modelleri olarak farklılık gösteren modeller bulunuyor.

Bu modellerdeki uyku tulumları kadın ve erkeğin fiziksel şartlarına tam bir uygunluk sağlar. Örneğin, kadın uyku tulumu modellerinin erkek uyku tulumu modellerinden farkı, uyku tulumunun ayak bölümünde çoğu zaman fazladan ısıtıcı katman bulunması ve boylarının biraz daha kısa olmasıdır.

Uyku tulumu fiyatları kullanılan malzeme, uyku tulumunun nerede üretildiği ve uyku tulumunun modeline göre farklılık göstermektedir. Çok ekstrem koşullar için üretilen soğuk iklim uyku tulumları fiyatları standart modellere göre fiyat açısından farklılık göstermektedir.

Ayrıca ağırlık ve diğer teknik özellikler de fiyat açısından farklılığa neden olmaktadır. Sırt çantalı kampçılar özellikle hafif ama soğuğa karşı dayanıklı uyku tulumu tercih ediyorlar. Örneğin kaz tüyü içeren uyku tulumu modelleri diğer malzemedeki modellere göre fiyat açısından farklılık göstermektedir.

Her Mevsime Uygun Uyku Tulumları

Uyku tulumlarının üzerinde yazan sıcaklık değerlerinin aralığı genişledikçe uyku tulumunun her mevsimde kullanım imkanı artıyor. Bazen sadece fermuarı açık tutarak bile nispeten daha sıcak bir kamp akşamında, çadırınızın içinde terlemeden yatabilirsiniz. Bazı uyku tulumlarında yer alan sıkıştırma ipleri ve büzdürme lastikleri ise çok soğuk akşamlarda dışarıya sıcaklık kaçmasını engeller.

Ayrıca kamp uyku tulumu alırken ekstrem hava koşullarının bulunmadığı noktalarda kamp yapıyorsanız her mevsime uygun olacak klasik modeller iyi bir tercih olacaktır.

Tiplerine Göre Uyku Tulumları

Uyku tulumları sahip oldukları görünüme göre farklı özelliklere sahiptir. Mumya tipi uyku tulumları en çok tercih edilen modeller arasında yer alır. Bu modelin bedeni tam saran yapısı sayesinde ısı kaybı engellenir. Böylece içerideki ısının optimum hale gelmesini sağlar.

Battaniye tipi uyku tulumu modelleri ise uyurken daha geniş bir alanda uyumayı seveneler için idealdir. Geniş alanı sayesinde kamp gecenizde konforlu bir uyku keyfi çekebilirsiniz.

Battaniye tipi modellerin diğer bir özelliği de fermuarları tam olarak açıldığında 2 kişilik battaniyeye dönüşebilmesidir. Bu modeli soğuk zamanlarda içine girerek, daha sıcak günlerde ise sadece üzerinize örterek kullanabilirsiniz.

Zarf tipi (envelope) tulumlar ise battaniye tipi tulumlara şekil olarak benzer fakat fermuarları tam açılmadığı için battaniye görevi görmez. Özellikle bahar ve yaz aylarında kullanım için tercih edilen zarf tipi uyku tulumları ısıyı çok fazla muhafaza etmeyerek daha serin bir uyku sağlar.

S.S.S. Sıkça Sorulan Sorular

Uyku Tulumlarının Üzerinde Yazan Sıcaklık Değerleri Ne Anlama Geliyor?

Limit derecesi, erkekler için belirlenmiş bir değer olup; yetişkin standart boyutlarda bir erkeğin normal yaşam koşullarında terlemeden ve üşümeden uyumasına olanak sağlayan derece olarak belirtilmiştir. Konfor derecesi, kadınların dikkat etmesi gereken değer olup; yetişkin ve standart ölçülerde bir kadının üşümeden ve terlemeden konforlu şekilde uyuyabileceği sıcaklığı ifade eder. Extreme derecesi ise; kadın veya erkek yetişkin bir insanın 6 – 7 saat boyunca hipotermi geçirmeden geceyi geçirebileceği dereceyi ifade eder.

Hem Yazın Hem de Kışın Kullanabileceğim Uyku Tulumu Bulunuyor mu?

Eğer yaz ve kış sıcaklık farkları çok yüksek olmayan bir bölgede daha ağırlıklı kamp yapıyorsanız, aldığınız ortalama sıcaklıkta bir uyku tulumunu hem kış hem de yaz mevsiminde kullanım imkânı vardır. Fakat yaz mevsimi ve kış mevsimi arasında sıcaklık farkları çok yüksekse, aldığınız ortalama bir uyku tulumu muhtemelen sizi kışın üşütecek, yazın ise terletecektir. Bu nedenle kamp yapacağınız bölgeye göre uyku tulumu seçimi yapmanız daha uygun bir tercih yapmanıza yardımcı olacaktır.

Uyku Tulumunu Kullanırken ve Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Uyku tulumunuzun uzun seneler kullanılabilmesi için kullanmadığınız zamanlarda asarak saklanması önerilmektedir. Uyku tulumunuz eğer elyaf içeriyor ve üzerinde yıkama talimatı varsa soğuk suda ve düşük devirde çamaşır makinesinde yıkanabilir. Sonrasında çok iyi kurutulması gerekmektedir, nemli kalması halinde çıkması zor bir rutubet kokusu sinecektir. Kaz tüyü uyku tulumlarını ise kaz tüyü yıkama deterjanları kullanarak ve üzerinde yazan yıkama talimatına uyarak aynı şekilde yıkayıp çok iyi kurutmanız gerekmektedir.

 

 

Sana özel sepette 300 TL indirim!
Kupon Kodu:
* Yalnızca Güneyav üyelerine özel olarak, kupon kodu
31 Mart 2024 tarihine kadar yapacağınız
3.000 TL ve üzeri Outdoor Bot Ayakkabı alışverişlerinizde geçerlidir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.