Filtreler

1 2
Toplam 28 ürün görüntüleniyor.
1 2

Kamp Matları

Kampta üşümeden uyumak için ihtiyacınız olan en önemli ekipmanların başında kamp matı geliyor. Yerden gelen soğuğu kestiği için uyku tulumunuzun altına sereceğiniz kamp matı en az uyku tulumu kadar elzemdir.

Kamp matları sahip oldukları yapıları sayesinde doğada konaklamanız boyunca sizi soğuğun etkisinden büyük ölçüde koruyabilen yapıya sahiptir.

Kamp Matı Modelleri ve Fiyatları

Kamp matı modelleri sahip oldukları teknik özelliklere ve üretildikleri hammaddeye göre farklılık göstermektedir.  Modeller arasındaki en temel fark; köpük kamp matları ve şişme kamp matları olarak biliniyor.

Köpük kamp matı modelleri de kendi içinde rulo ve akordeon kamp matı olarak ikiye ayrılıyor. Isı yalıtımı sağlayan köpük matlar ise hem rulo hem de akordeon tipte katlanabilir şekildedir.

Şişme kamp matları ise içinde katman bulunan ve kendiliğinden şişen kamp matları ve deniz yatağı gibi pompa yardımıyla şişirilen kamp matları olarak ikiye ayrılıyor. Bu kamp matlarını dilediğiniz zaman şişirebilir, kullanım sonrasında havasını boşaltarak kullanıma uygun hale getirebilirsiniz.

Kamp matı fiyatları ise matların sahip olduğu hammadde kalitesi ve diğer teknik özelliklere göre farklılık göstermektedir. Yalıtımı yüksek seviyede olan matlar klasik modellere göre farklılık göstermektedir.

Köpük Kamp Matı Modellerinin Özellikleri

Köpük kamp matı modellerinin en çok bilineni askeri kamp matı olarak biliniyor. Bu mat modellerinde en önemli özellik sert köpük yapısına sahiptir. Ayrıca askeri kamp matları yüksek güvenlik sunan bir yapıya da sahiptir. Alev almayan yapıları sayesinde ateş kenarında uyumaya imkan sağlar ve yüksek güvenlik sunar. 10- 12 mm kalınlığı sayesinde yüksek bir yalıtıma sahiptir.

Köpük kamp matı modellerinin en popüler olanı ise akordeon kamp matlarıdır. Genellikle yumurta kutusu görünümlü yüzeyi sayesinde girintili çıkıntılı yüzeylerde kullanımı oldukça konforludur. Bir tarafı alüminyum kaplamalı olan bu modeller güçlü bir ısı yalıtımı sağlar. Termal matların hem akordeon hem de hem de klasik rulo modelleri mevcuttur.

Şişme Kamp Matı Modellerinin Özellikleri

Şişme kamp matları ise birçok farklı ölçüde üretilmektedir. Şişme kamp matlarının en ayırıcı özelliği ise içinde katman olup olmamasıdır. İçinde katman olan şişme kamp matları valfi açık bırakıldığında kendiliğinden şişmeye başlar. Bu şişkinlik yaklaşık 2,5cm ile 5cm arasında değişmektedir. Kampta aranan konfora göre farklı ölçülerde şişebilen kamp matı kalınlığı tercih edebilirsiniz. Elbette daha kalın olan matlar daha fazla yer kaplamaktadır.

İçinde katman olmayan kamp matları ise deniz yatağına benzerliği ile dikkat çekiyor. Bu mat modelleri pompa yardımıyla hava basılarak şişirilir. Bu modellerde kalınlık değerleri ise 15cm’e kadar ulaşabiliyor. Pompa olmadığı durumlarda ağızla üfleyerek de kolaylıkla kullanıma hazır hale getirebilirsiniz .

Şişme kamp matlarının boyları 178 ile 196 cm arasında değişmektedir. Şişme kamp matların enleri ise 51cm ile 64cm arası değişmektedir. Şişme kamp matları katlanıp küçülerek daha az yer kapladığı için konfordan ziyade yerden tasarruf etmek isteyenler daha dar modelleri tercih ediyor. Özellikle bisikletle dünyayı gezenlerin tercihi; küçülerek çantada en az yeri kaplayan şişme mat modelleri oluyor.

S.S.S. Sıkça Sorulan Sorular

Hangi marka şişme kamp matı tercih etmeliyim?

Bu sorunun cevabı şişme mata ayıracağınız bütçe ile doğru orantılıdır. Şişme matlar size hem en dayanıklı hem de en çok küçülebilen seçenekleri sunar. Bazı modeller dayanıklılık ve kalınlığı da bir arada sunuyor. Bu yüzden şişme kamp matı seçerken kampa çıkacağınız noktayı ve tercihlerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Kamp Matlarda yazan R değeri neyi ifade ediyor?

“R” değeri kamp matının ısı izolasyon seviyesini gösterir. İngilizce “resistance” yani ısı direnci değerinin kısaltması olarak R harfi kullanılmaktadır. Kamp matının R değeri yükseldikçe soğuğa dayanıklılığı artmaktadır. Dolayısıyla eğer kış kampçılığı düşünüyorsanız R değeri 5 ve üzeri kamp matları tercih etmeniz sizi soğuğa karşı daha iyi koruyacaktır.

Akordeon Matların Rulo Matlardan Farkı Nedir?

Akordeon tipli kamp matları yumurta kutusu yüzeyi sayesinde yüzeydeki girinti çıkıntıların sizi rahatsız etmesini engeller. Doğada her zaman dümdüz bir yerde kamp yapma imkânı olmayabilir. Böyle zamanlarda akordeon tipli matlar imdada yetişir. Katlanabilir yapısı sayesinde sadece uyumak için değil oturmak için de kullanabilirsiniz. Katlanıp oturulduğunda da yapısı deforme olmaz. Bu özellikleriyle rulo matlardan ayrılır.

Sana özel sepette 300 TL indirim!
Kupon Kodu:
* Yalnızca Güneyav üyelerine özel olarak, kupon kodu
31 Mart 2024 tarihine kadar yapacağınız
3.000 TL ve üzeri Outdoor Bot Ayakkabı alışverişlerinizde geçerlidir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.