UYKU TULUMU NASIL SEÇİLİR?
Uyku tulumlarının asıl görevi vücudunuzun yaydığı ısı enerjisini içerisinde tutmak ve sizi sıcak tutmaktır. Ancak bunu yaparken terleme yolu ile dışarı atılan su buharını da dışarı atmalıdır, aksi takdirde içerisinde sırılsıklam olmanız kaçınılmazdır. Uyku tulumları temel olarak sentetik veya kaz tüyü dolgu malzemesi kullanılarak üretilir. Bu dolgu malzemelerinin hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır. Bunlara yazının ilerleyen kısımlarında değineceğiz.

Bir uyku tulumunda dolgu malzemesinin kalitesi ve miktarı havayı tutma kabiliyeti ile doğrudan ilişkilidir. Bunun için tulumların üzerinde yazılan ısı derecelerine bakmak büyük oranda fikir verebilir.

Uyku tulumlarının üzerine baktığınız zaman üç tabir görürsünüz;

  • Comfort
  • Limit
  • Extrem
Bu tabirlerin yanında bazı rakamlar vardır. Bu rakamlar +10'dan başlayıp -40'a kadar gitmektedir.

  1. Peki nedir bu değerler?

Bir tulum ele alalım.

Bir uyku tulumunun verimliliğini anlamanın en kolay yolu tulumun ısı derecesine bakmaktır. İşte yukarıda listelediğimiz üç kelime bu değerleri ifade eder.

Comfort değeri : Tulumda rahat bir şekilde uyuyabileceğiniz ısı,
Limit değeri : Uyuyabileceğiniz limit değer
Extrem değeri : Ekstrem derecesi yani tulumda geceyi geçirebileceğiniz ve vücut ısınızı koruyabileceğiniz maksimum değerdir.

Ancak şunu göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır; tulum içerisindeki konforunuz ve uyku kaliteniz tulumun özellikleri yanında kendi metabolizmanız (kadın ve erkek için farklılık gösterir), yorgunluk durumunuz, tuvaletinizi yapıp yapmamanız ve aldığınız sıvı miktarına göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca dış etkenler (nem, rüzgar, kar vb.) de yine uykunuzu etkileyecektir. Ayrıca tulumun içindeyken giyeceğiniz fazladan bir kıyafet daha sıcak bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Tabii ki buna güvenip kat kat giyinmek de çözüm değildir.Zira yapılan testler tulumun içindeki ısının en fazla 11°C olabileceğini göstermiştir.

  1. Tulumun tipi

Alacağınız tulumun mumya tipi olması sıcak havanın tutulması açısından çok daha faydalı olacaktır. Özellikle ayaklar daha çabuk üşüdüğü için alt kısımın daha dar olması önemlidir.


Tulumun boyu

Tulumlar normal ve uzun olmak üzere iki çeşit olarak üretilirler. Normal (regular) tulumların boyları 200-210cm iken uzun (long) tulumların boyları 230-240cm aralıklarında olmaktadır. Bu değerler tulumun içine tamamen girdiğinizde baştan aşağı olarak verilen ölçülerdir.

  1. Tulumun dolgu malzemesi

Uyku tulumunda göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey dolgu malzemesidir. Dolgu malzemesi bir kaç açıdan önemlidir. Yalıtımı iyi olmalı, sıkıştırıldığı zaman az yer kaplamalı ve tulum içinde topak topak olmamalıdır.

Temel olarak baktığınızda dolgu malzemeleri sentetik (elyaf) ve kaz tüyü olarak ikiye ayrılır. Bu ayırım hem yalıtım hem fiyat hem de boyut olarak farklılık gösterir.

Her ne kadar kaz tüyü dense de tulumların içerisinde ördek tüyü de kullanılmaktadır Kaz tüyü ördek tüyüne göre çok daha iyidir. Kaz tüyü kendi içerisinde "feather" ve "down" olarak ikiye ayrılır. Aslında ikisi de tüydür ama feather bildiğimiz şekli ile kuş tüyüdür, down ise kaz ve ördeklerin göğüslerinden çıkan ve bilinenden daha farklı bir türdür. Down tüyün hafa tutma oranı feather'a göre çok daha iyidir bu yüzden de makbul olanı downdır. Tulumların üzerine baktığınızda %70-%30 (her tulumda farklılık gösterebilir) gibi bir oran görürsünüz. Bu oran tulum içerisinde ne kadar down ne kadar feather olduğunu gösterir. Yani bu örnekte %70 oranında, kaliteli tüy olan, down ve %30 oranında feather vardır. Down oranı ne kadar çoksa dolgu malzemesinin kalitesi de o kadar iyi olur.

Kaz tüyü uyku tulumuna baktığınızda görebileceğiniz başka bir değer dolgu değeri yani "fill"dir. Fill ölçeği tüylerin kabarma kalitesini gösteren bir ölçüdür. Dolgu malzemelerinde ısı yalıtımını sağlayan şey durağan hava yani tüyün kabarma miktarı olduğu için bu rakam ne kadar yüksek ise tüy o kadar kalitelidir. Amerika`da kullanılan ve tüyün bir ounce`ının (28.5 gr.) belli bir basınç altında ne kadar yer kapladığını ölçen sistem diğer sisteme göre çok daha kesindir. Bu sistemde 28.5 gr. tüyün kapladığı hacim inch küp (1 inç küp = 16.38 cm.3) cinsinden belirtilmektedir ve günümüzde kullanılan tüylerde standart 550 inç küptür. Bu rakam günümüzde 900`e kadar çıkarılabilmiştir ki bu o tüyün 28.5 gramının 13104 cm.3 yer kapladığını belirtir.

Kaz tüyü tulumlar yalıtım açısından ne kadar iyi olsalar da ıslandıkları anda bütün yalıtım özelliklerini yitirirler. Bunun için bu tulumların kuru tutulması çok önemlidir. Temizlenmeleri ve eski haline getirilmeleri (ıslandığında tüyler birbirine yapışır) zaman alır. Ayrıca yıkaması da meşakkatlidir.

Sentetik uyku tulumları hem daha ucuz hem de çok daha kolay temizlenir. Ayrıca ıslansa da yalıtım özelliklerini düşük oranda kaybederler ancak kapladıkları yer ve ağırlık açısından kaz tüyü uyku tulumlarının neredeyse iki katıdırlar.

Uyku tulumları tercihen 2 tane olmalı. Bir tanesi yazık ve diğeri de kışlık. Yazlık uyku tulumunun sentetik olmasında hiç bir sakınca yoktur. Ancak kışlık uyku tulumunun kaz tüyü olması hem yer hem de yalıtım açısından önemlidir.PRATİK BİLGİ: Soğuk havalarda tulumunuzun dibine atacağınız bir polar ceket veya sweatshirt, ayaklarınızı soğuktan koruyacağı için, rahat bir gece geçirmenizi sağlayacaktır.

*** www.kutupayısı.com dan alıntıdır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.