Antalya'da Günübirlik Gidilebilecek 10 Milli Park

Antalya'da Günübirlik Gidilebilecek 10 Milli Park

19 Haziran 2020

Antalya'da günübirlik gidilebilecek  10 milli park

Antalya,  doğal güzellikleri içinde barındıran muhteşem doğasıyla bize şehir hayatından kendimizi kısa mesafelerle uzaklaştırabileceğimiz birçok alternatif sunuyor. Bu şehirde çalışma hayatından kendimizi kaçırabileceğimiz, izin günlerimizde nefes almamızı sağlayacak kısa mesafede varabileceğimiz birçok milli park alanı konumlanıyor. Bu yazımızda size günübirlik planlar yapabileceğiniz ve sevdiklerinizle doğanın tadını çıkarabileceğiniz Antalya ve çevresindeki milli parkları listeleyeceğiz.

Antalya’nın milli parkları

1.     Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Muhteşem şelalesinin sesiyle huzur bulabileceğiniz doğasına hayran bırakan Kurşunlu Şelalesi, ailenizle günübirlik ya da birkaç saatliğine gezi yapabileceğiniz bir tabiat parkıdır. Antalya'nın Aksu İlçesi sınırları içinde yer alan doğal güzelliği ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir yerdir. Diğer parklar gibi burası için de bir giriş ücreti vardır. Kurşunlu Şelalesi’ne su 18 metre yükseklikten dökülürken, küçük şelalecikler 7 adet göletle birbirine bağlanmaktadır.

2.   Beydağları Sahil Milli Parkı 

Olimpos’ta bulunan Beydağları Milli Parkı, yaklaşık 34 bin 452 hektarlık bir alanı kaplıyor. Kızılçam ormanları, sedir ve karaçam ağaçlarıyla çevrilen Olimpos Beydağları Milli Parkı, bölgenin zengin doğasını ve kültürel mirasını koruma amacıyla kurulmuştur.  Bölgede 25’i oraya özgü olmak üzere binden fazla bitki çeşidi bulunuyor. Bölgenin akciğerleri konumunda olan müthiş çam ormanları ve doğasının yanı sıra, çeşitli hayvan türlerinin de yaşam alanı olan bu milli park çevresinde Akdeniz fokuna da rastlanabiliyor. Bölge, en önemli hayvan türü olan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Caretta Caretta ların en önemli yumurtlama alanlarından biri.

 

3.   Güllük Dağı – Termessos Milli Parkı

Antik Termessos Şehri’nin kalıntılarının yer aldığı milli park, Kızılçam Ormanları ve maki bitki örtüsüyle eşsiz bir orman manzarası sunuyor. Vadi ve kanyonların da eşlik ettiği bu doğa harikası milli parkta Alageyik gibi canlı türleri yaşamaktadır. Oldukça derin kanyonların bulunduğu milli parkta heyecan verici manzaraları yakalamak mümkün.

4.   Saklıkent Milli Parkı

Antalya ve Muğla arasında oldukça dik vadi yamaçlarına sahip olan Saklıkent Milli Parkı, Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu bir kanyondur. Bu derin kanyon 18 km uzunluğunda, yüksekliği ise 200 metredir. Bu kanyona asma köprüyle yapılacak olan bir gezinti, dünyanın bu en derin vadilerinden biri olma özelliğine sahip manzarasıyla ziyaretçilerinin büyük ilgisini çekiyor. Aynı zamanda milli park alanında   bulunan sedir ağaçları ve endemik bitki türleri de görülmeye değer.

5.   Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Toros Dağları’nın içinde şekillenmiş Altınbeşik Mağarası Milli Parkı bir mağara oluşumudur. Toplam uzunluğu 2500 metre ve en yüksek noktası 101 metre olan mağara milli parkın ana unsurudur. Manavgat Çayı’yla kesişen noktadaki konumuyla Büyük Düden, Oruç Düdeni ve Feyzullah Düdeninden gelen suların devam ettiği noktadır.Büyük bir yer altı su sistemine sahip Altınbeşik-Düdensuyu Mağarası kuş uçuşu 100 km’den fazla uzunluğuyla dünyadaki en uzun ve büyük karst sistemlerinden biridir.

6.     Köprülü Kanyon Milli Parkı 

Isparta’nın Sütçüler ilçesinden Antalya’ya denize dökülen rafting turizminde önemli bir yere sahip olan Köprüçay’ın vadisidir. Rafting yapılabilen Köprülü Kanyon’da iki adet tarihi köprü de bulunmaktadır. Rafting meraklılarının mutlaka gitmesi ve görmesi gereken bir yer olan Köprülü Kanyon genç yaşlı ve yerli yabancı her turistin ilgisini çekiyor.

7.    Göynük Kanyonu

Türkiye’nin en uzun zipline hattına sahip olma özelliğiyle rafting severlerin uğrak bölgesi Göynük Kanyonu şelaleler, yüzme yerleri, zipline ve kanyon safarisi ile engebeli arazisinde macera severleri bekliyor.

8.      Dim Çayı Milli Parkı Alanya 

Dim Çayı, üzerinde bulunduğu Dim Barajı’nın hemen altından başlar. Alanya’ya gittiğinizde bu doğa harikası milli parkı ailenizle ziyaret etmeden geçmeyin. Sıcak havalarda serinliği yaşayabileceğiniz Dim Çayı’nın kenarında kurulu alanlarda ailecek kahvaltı yapmak ve bir şeyler içmek çok keyifli olacağa benziyor.

9.     Sapadere Kanyonu Alanya 

Alanya’da bulunan Sapadere Kanyonu şehir merkezine 45,1 km    uzaklıktadır.  Sapadere Kanyonu yolu da kendi kadar güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. Sapadere Kanyonu’na giderken Torosların kalbine seyahet eder gibi hissedersiniz. 750 metre uzunluğundaki kanyonun girişinde aracınızı rahatlıkla park edebileceğiniz bir alan, yapay göletler, lokanta, piknik alanı ve hediyelik eşya satış yerleri bulabilirsiniz.

Antalya :) 

Antalya’nın merkezinde doğayla buluşmak için kocaman bir arazi üzerinde kurulu en gözde parktır. Çocuk park alanları, lunaparkı, restoranları ile ailecek vakit geçirmek için Antalyalıların en uğrak bölgesidir diyebiliriz. Kaleiçi ve Işıklar caddesine yakınlığı ile de oldukça ilgi çeken bu milli parkımız, şenliklere ve festivallere de ev sahipliği yapmaktadır.

 

Gözde KANTARCI

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.