Antalya’nın Popüler Kaya Tırmanış Rotası: GeyikBayırı

Antalya’nın Popüler Kaya Tırmanış Rotası: GeyikBayırı

05 Şubat 2022

Tatil cenneti olarak bilinen Antalya’nın en ünlü tırmanış rotası Geyikbayırı’ nı bilmiyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz. Denizi, kumu ve güneşi ile tanınan Antalya’nın bir başka güzelliği ile tanışmaya hazır mısınız?

 

Geyikbayırı, Antalya sınırları içerisinde bulunan bir köy aslında.Ancak bu köy kaya tırmanışı yapanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilen önemli bir güzergah. Özellikle Avrupa'dan gelen kaya tırmanıcılarının uğrak noktası olan Geyikbayırı, kış döneminde bile tırmanılabilir bir parkura sahip olduğu için yoğun ilgi görüyor. Antalya Geyikbayırı’ nın bu kadar dikkat çekmesinin sebebi sadece yüzlerce tırmanış rotasına sahip olması değil elbette. Geyiksivrisi Dağı eteğinde konumlanan Geyikbayırı, muhteşem doğa ve orman manzaraları ile de görenleri kendine hayran bırakıyor.

 

Geyikbayırı’nda Kaya Tırmanışı Nasıl Yapılır?

Geyikbayırı, Türkiye'nin tırmanış cenneti olarak olarak tanınıyor. Bu şekilde tanınmasının en büyük nedeni çok sayıda tırmanış güzergahına sahip olması. Farklı tırmanış zorluk derecelerine hitap eden Geyikbayırı’nın bir diğer özelliği ise tırmanış rotalarının 10 ila 50 metre arasında değişiklik gösteriyor olması.

Her yıl yurt dışından gelen binlerce kaya tırmanışcısı Geyikbayırı’nda bulunan çeşitli tırmanış hatlarını takip ederek tatmin edici bir kaya tırmanış deneyimi yaşıyor. Peki Geyikbayırı’nda kaya tırmanışı nasıl yapılır?

Geyikbayırı’nda kaya tırmanışı yapabilmek için elverişli dönemler bulunuyor. Bu yüzden Geyikbayırı’ na gitmeyi ve kaya tırmanışı yapmayı planlıyorsanız bu dönemleri beklemeniz gerekiyor. Uygun dönemi yakaladıysanız sırada kaya tırmanışı için gerekli ekipmanlara sahip olmak var. Tırmanış yaparken güvenliğinizi sağlamak için koruyucu ekipmanları eksiksiz şekilde yanınızda bulundurmanız çok önemli. Tırmanış malzemelerinizi edindikten sonra kaya tırmanışı için elverişli bir dönemde Geyikbayırı’ na giderek tecrübenize uygun bir zorluk derecesinde rotayı tamamlayabilirsiniz.

Geyikbayırı’ na Hangi Mevsimde Gidilir? 

Geyikbayırı’nda tırmanış yapmak için kış, sonbahar ve ilkbahar aylarının tercih edilmesi öneriliyor. Antalya’ da kış mevsimi ılık geçtiği için ve aynı zamanda kaya yapısı da tırmanışa uygun olduğu için Geyikbayırı yılın büyük döneminde tırmanışcılara kapılarını aralıyor. 

Kış tırmanışı için Avrupa'nın 3, dünyanın ise en 10 gözde tırmanış bölgesi arasında sayılan Geyikbayırında havanın daha sıcak olduğu ilkbahar ayları ıslanmamış kayalarda daha güvenli bir tırmanış gerçekleştirebilmek için doğru bir seçim olabilir. Büyüleyici doğası ve her seviyeye hitap edebilen yol hatları ile Geyikbayırı kaya tırmanışı için ülkemizin için en ideal bölgeleri arasında. Çeşitli eğim ve yüksekliklerdeki parkurları ile siz de Geyikbayırı’nda unutulmaz bir tırmanış deneyimi yaşayabilirsiniz. Peki bu eğlenceli bir o kadar da heyecan dolu aktivite için hangi ekipmanlara ihtiyaç var?

Geyik Bayırı’nda Kaya Tırmanışı İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Kaya tırmanışını sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmek için bazı temel ekipmanlara gerek duyulur. İşte bu tatlı maceranızda size eşlik edecek kaya tırmanış malzemeleri:

  • Kaya tırmanış ayakkabısı
  • Kask
  • Tırmanış kemeri
  • Tırmanış ipi
  • Magnezyum tozu (tırmanış tozu)
  • Karabinalar
  • Emniyet ekipmanları
  • Emniyet gözlüğü

Bu sayılan ekipmanların yanı sıra faaliyet sırasında rahat hareket etmenize imkan tanıyan ve manevra kabiliyetinizi arttıran kıyafetler tercih etmelisiniz. Kaya tırmanışı için kıyafet seçimi yaparken maksimum performans sunan ve tüm outdoor etkinliklerde konforlu bir şekilde kullanılan High Mountain Nepal Pantolon modellerine göz atabilirsiniz.

Macera dolu deneyiminizi yaşarken en çok işinize yarayan malzemelerden biri olan karabinalar emniyet halkası görevi görürken aynı zamanda açıldığında kanca olarak da kullanılabilir. Bu nedenle bu kadar önemli bir ekipmanı alırken kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Yüksek taşıma kapasiteli karabinalar tasarlayan Singing Rock markasının Colt Bent Eğil Kapı Tırmanış Karabina Sarı modeli ile zorlu kaya tırmanışları gerçekleştirebilirsiniz.

Tırmanışın en temel ekipmanı olan kaskların seçiminde de güvenli bir deneyim yaşamanız açısından dikkatli olmalısınız. Etkinlik esnasında çene kayışı sayesinde emniyet ve verimlilik sağlayan Black Diamond Half Dome Helmet Outdoor Kask çeşitlerini gönül rahatlığıyla kaya tırmanışında tercih edebilirsiniz.

Tırmanışçıların, ellerinin kuru kalması için kullandığı magnezyum tozları kayanın daha iyi kavrabilmesine yardımcı olur. Eldeki teri ve nemi mükemmel şekilde çeken ve az toz oluşturduğu için faaliyet sırasında tırmanışçıları etkilemeyen Singing Rock Magnum Cube magnezyum tozu, kaya tırmanışı en çok aranan ürünler arasında.

İhtiyaç duyabileceğiniz tüm tırmanış ekipmanlarını Güney Av Kamp' dan temin edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.