Kamp Çadırınızı 6 Adımda Etkili Şekilde Temizleyin

Kamp Çadırınızı 6 Adımda Etkili Şekilde Temizleyin

15 Ocak 2022

Kamp yapmak için temel ekipmanlardan biri olan kamp çadırlarını belirli aralıklar ile temizlemek çadırın ömrünü uzatırken aynı zamanda sağlık açısından da son derece önemlidir. Kamp çadırını düzenli olarak temizlemek ve çadır için gerekli bakımları yapmak ayrıca çadırınızın kullanım süresince performansının düşmemesini sağlar. Outdoor etkinlikler konusunda aktif olan kişilerin en merak ettiği sorulardan biri çadır nasıl temizlenir ve çadır bakımı nasıl yapılır olmaktadır. Sıklıkla kampa giden ve çadır bakımı ve temizliği konusunda hassas olanlar için 6 adımda kamp çadırı temizliğinin nasıl yapılacağını araştırdık.

Kamp Çadırı Nasıl Temizlenir?

 

Kamp çadırı temizliği konusunda ilk akla gelen sorulardan biri “çadır makinede yıkanır mı?” olmaktadır. Bu soruya cevabımız kesinlikle hayır. Kamp çadırı çamaşır makinesinde yıkandığı takdirde su geçirmezlik özelliği dahil olmak üzere pek çok özelliğini kaybeder. Ayrıca çadırın kumaşı ciddi zarar görebilmektedir. Bu nedenle kamp çadırınızı kesinlikle çamaşır makinesinde yıkamamalısınız.  Kamp çadırı bakımı ve kamp çadırı temizliği sırasında yapmanız gereken 6 adım;

1.      Çadırın Kaba Pisliğini Temizlemek

 

Çadırın kaba temizliğini kamptan sonra çadırı topladığınız zaman yapabilirsiniz. Kaba temizlik sırasında çadırın iç kısmında ve dış kısmında bulunan çalı, çırpı ve ot parçalarını temizleyerek işe başlayabilirsiniz. Kaba temizlik yaparken çadırın üst kısmından hafifçe vurarak ot ve çalı parçalarını uzaklaştırabileceğiniz gibi aynı zamanda küçük elektrikli süpürgelerden de yararlanabilirsiniz.

2. Çadır Yüzeyindeki Reçine Lekesini Temizlemek

 

Ağaçlardan akan reçine kamp sırasında çadırın dış düzeylerine bulaşabilir. Böyle bir durumda reçine lekesi çıkar mı ya da çadırıma zarar veriyor mu diye endişeleniyor olabilirsiniz. Fakat endişelenmenize gerek yok çünkü kamp çadırındaki reçine lekesini kolayca çıkarabilirsiniz. Reçine lekesini çıkarabilmek için öncelikle reçinenin bulaştığı alanda kurumasını beklemelisiniz.

Reçine bulunduğu kısımda kuruduktan sonra tentenin iç kısmından reçineli kısma buz tuttuktan sonra reçineyi oradan kazıyarak çıkartabilirsiniz.

 

3. İlk Yıkama

 

Çadırın kaba temizliğinin yapılmasından sonraki adım su kullanılarak yapılan ilk yıkamadır. İlk yıkama sırasında çadırın üzerinde bulunan tozun ve kirin bir kısmından kurtulmuş olursunuz. Bahçeye veya geniş bir alana çadırınızı kurun ve ardından tazyikli su ile çadırın dış kısımlarını yıkayınız. İlk yıkama ile çadırı ayrıntılı şekilde yıkamaya geçmeden önce çadırın yeterli düzeyde ıslanmasını da sağlamış olursunuz.

4. Kimyasal Olmayan Ürünler Yardımı İle Ayrıntılı Yıkama

 

İlk yıkamanın ardından çadırın iç ve dış tentesini yıkamak için çadırınızı geniş bir alana yerleştirmelisiniz. Çadır için detaylı yıkama yaparken küvetinizi de kullanabilirsiniz. Çadırın iç ve dış tentesini temizlerken kesinlikle kimyasal içerikli ürünler kullanmamalısınız. Çadır temizliği yaparken doğal sabun ve nemli bez yardımı ile çadırınızı ayrıntılı bir şekilde temizleyebilirsiniz. Dilerseniz temizlik sırasında bez yerine yumuşak yapılı bir sünger de tercih edebilirsiniz.

Çadır temizliğinde çamaşır suyu, deterjan, sıcak su veya ağartıcı madde gibi çadırın su geçirmez özelliğini bozacak temizlik malzemelerinden kaçınmalısınız.

5. Bol Su İle Durulama

 

Detaylı yıkamadan sonra çadırın köpük ve sabun kalıntılarından tamamen arınabilmesi için bol su ile iyice durulamalısınız. Çadırın yıkanmasından sonra çadırın üzerinde kalan sabun kalıntıları çadır yüzeyinin aşınmasına ve uzun sürede yıpranmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle durulama aşamasının dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

6. Kurutma

Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra kamp çadırınızı kurumaya bırakmalısınız. Ancak kamp çadırını kuruturken doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmaması için güneş alan bir yerde kurutmanız gerekir. Işık alan geniş bir alanda çadırı sererek veya asarak rahatlıkla kurutabilirsiniz. Çadırınızı tamamen kuruduğundan emin olmadan toplayıp çantasına yerleştirmemelisiniz. Çadırda ıslak kalan bir bölge çadır yüzeyinde küflenmeye ve kötü kokuya neden olmaktadır.

Çadırınız tamamen kuruduktan sonra düzgün bir şekilde katlayarak çantasına yerleştirebilirsiniz. Kamp çadırınızı kuru ve nemli olmayan bir yerde saklamalısınız.

 

Güney Av Kamp’ daki kaliteli çadır modellerini inceleyebilir ve uygun fiyatlar ile keyifli bir kamp deneyimi yaşamanız için gerekli ekipmanları satın alabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.