Kamp İçin Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Kamp İçin Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

23 Aralık 2021

Doğa aktivitelerinden vazgeçemeyenlerin en gerekli ekipmanlarından biri uyku tulumlarıdır. Hareketli ve eğlenceli bir günün sonunda rahat ve konforlu bir şekilde uyumanızı sağlayan uyku tulumlarının farklı özelliklere sahip türleri bulunur. Trekking ya da tırmanış yapanlar daha hafif uyku tulumlarını tercih ederken kamp için daha konforlu uyku tulumları tercih edilir.  Sentetik ve kaz tüyünden üretilen uyku tulumlarını kimin kullanılacağı da önemlidir. Nedeni ise erkeklerin ve kadınların vücut ısılarının birbirinden farklı olmasıdır.  

Uyku tulumu seçerken kullanım amacınızı ve nerede kullanacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Uyku tulumundan ne beklediğiniz ya da uyku tulumunu hangi mevsimde ve hangi şartlarda kullanacağınız da seçim aşamasında son derece önemli hususlardan biridir.

Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyku tulumlarında bulunan yalıtım özelliği sayesinde hem vücut ısınız korunur hem de rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz. Cinsiyetinize, boyunuza ve kilonuza göre uyku tulumu seçimi yapabilirsiniz. Kamp için uyku tulumu alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey uyku tulumlarının sıcaklık değerleridir. Uyku tulumu kamp yapılacak bölgenin en düşük ortalama sıcaklığına göre seçilir. Bu seçim sırasında karşınıza çıkan her detay size uyku tulumu sıcaklık değerleri hakkında bilgi verir. Uyku Tulumlarında 4 farklı sıcaklık değeri vardır. Bu değerler genelleme yapılarak elde edilmiştir ve siz de uyku tulumlarının üzerindeki sıcaklık değerlerini inceleyerek kendinize en uygun uyku tulumunu bulabilirsiniz. Üst limit, konfor, düşük limit ve extreme olarak isimlendirilen sıcaklık değerleri tulum etiketinde yer alır. Uyku tulumlarındaki sıcaklık değerleri şu şekildedir;

Üst Limit: Upper Limit olarak da anılan bu sıcaklık değeri, standart bir erkeğe göre ayarlanmıştır. Normal şartlarda, standart kiloda ve boyda bir erkeğin, terlemeden tulumun baş kısmı ve fermuarı açık olarak uyuyabileceğini söyler.

Konfor Comfort olarak da anılan bu sıcaklık değeri standart bir kadının en rahat şekilde uyuyabileceği sıcaklık değerini söyler. Bu uyku tulumu kadın için en ideal vücut ısısına özel hazırlanmıştır. Genellikle daha sıcak havalarda tercih edilir.

Düşük Limit: Lower Limit olarak da anılan bu sıcaklık değeri bir erkeğin, kıvrılmış ve ısıyı içeride tutar pozisyonda olduğu 8 saat boyunca rahatça uyumasını sağlar.

Extreme: Daha soğuk havalarda tercih edilen extreme uyku tulumu kadın yapısına özeldir. 6 saat boyunca bir kadının ısı kaybetmeden uyumasını sağlar. Ancak 6 saat sonrasında çok dikkatli olmak gerekir. Donma riski görülebilir.

NOT: 4 adet olan sıcaklık değerlerinin ölçümünde ortamında önemli bir rolü vardır. Mevcut değerleri sağlamak için içlik giyilmeli, tulum altında mat olmalı ve çadır içinde olunmalıdır. Rüzgâr ve yağmur faktörleri uyku tulumu sıcaklık değerleri ölçümünde dikkate alınmamıştır.

5 Adımda Uyku Tulumunu Seç

Uyku tulumları sıcaklık, boyut, tasarım ve malzeme açısından farklı modellerde üretilir. Kendiniz için en uygun uyku tulumunu seçebilmeniz için size yardımcı olacak 5 adımdan bahsedeceğiz.

  •  Uyku tulumu seçerken öncelikle hangi mevsimde kullanacağınıza karar vermelisiniz. Yaz döneminde kullanılacak uyku tulumlarının +5 ısı yalıtımına uygun olması tavsiye edilirken kış için kullanılacak uyku tulumlarının -5 ısı yalıtımına sahip olması kampta konforlu bir uyku çekmeniz için idealdir. Ayrıca uyku tulumlarının 3 mevsim ve ekstrem olmak üzere iki farklı seçeneği bulunur. Hava sıcaklığının çok düşük olduğu bölgelere seyahat edecekseniz bu durumda ekstrem uyku tulumlarını tercih etmenizi öneririz.
  •  Konaklayacağı yerin gece sıcaklığının 5 derece altında bir ısı yalıtımına sahip uyku tulumu tercih etmeniz rahat ve güvenli bir şekilde uyuyabilmeniz için son derece uygun bir ortam yaratacaktır.
  •  Uyku tulumu seçerken en çok dikkat etmeniz gereken şey cinsiyete göre uyku tulumu seçmenizdir. Çünkü kadınların vücut ısısı erkeklere göre daha düşük olduğundan dolayı kadınlar için daha sıcak tutacak uyku tulumu modelleri alınmalıdır.
  •  Kaz tüyü ve sentetik olmak üzere iki farklı dolgu malzemesi kullanılarak tasarlanan uyku tulumlarından sentetik uyku tulumları daha düşük fiyatlı olsa da özellikle nemli ve yağmurlu havalarda iyi bir yalıtım sağlar. Kaz tüyü uyku tulumları, sentetiklere oranla daha dayanıklıdır ve hafiftir fakat bakımı daha zordur. Burada yine kamp yapacağınız bölgenin hava koşulları ve bulunduğunuz mevsim göz önünde bulundurulmalı.
  •  Uyku tulumlarında iki farklı tasarım bulunur. Genellikle bahar ve yaz dönemlerinde kullanılan dikdörtgen kesim uyku tulumlarının yanı sıra hafif ve kompakt yapısı sayesinde en sık tercih edilen mumya tipi uyku tulumları sert ve soğuk havalarda çok iyi yalıtım sağlar.

Güney Av Kampa Uğramadan Uyku Tulumunuzu Seçmeyin

Kamp ekipmanları alanında en doğru adres olan Güney Av Kamp; Husky, Pinguin, Loap, Hannah, Square ve Marmot gibi farklı markaların uyku tulumlarını size en uygun fiyatlar ile sunar. Ayrıca kamp için şişme yatak ve kamp matı modellerini de bulabileceğiniz Güney Av Kamp’ daki kamp çantası, kamp çadırı, kamp sandalyesi ve diğer kamp malzemelerini incelemek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Güney Av Kamp’ ın sizin seçtiği uyku tulumu Husky Ember. Mumya tipi bir tasarıma sahip olan uyku tulumu Husy Ember, extrem koşullara uygun ısı yalıtımına sahiptir. Hafif yapısı ve kolay taşınma özelliği sayesinde yaygın olarak tercih edilen uyku tulumlarından biri olan Husky Ember’ in dış malzemesinde yırtılmaz naylon kullanılmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.