Outdoor Aktivitelerde Sırt Çantasının Önemi Nedir?

Outdoor Aktivitelerde Sırt Çantasının Önemi Nedir?

27 Mart 2019

Outdoor Aktivitelerde Sırt Çantasının Önemi Nedir?

Açık havada yapacağınız uzun yürüyüşler, tırmanışlar ve kamplar için yanınıza alacağınız çantanın ihtiyaçlarınıza cevap veren bir seçenek olmasına özen göstermelisiniz. Yeterince zorlu geçen outdoor sporları için belinize zarar vermeyecek, çok cepli ve kaliteli malzemeli sırt çantası tercih edebilirsiniz. Rahat taşınan ve uzun süreli kullanımlarda yükü vücuda eşit bir şekilde dağıtan özel tasarımlı sırt çantaları yapacağınız sporun çok daha keyifli bir hal almasını sağlar. Sakatlanmaların önüne geçer, yanınıza almak istediklerinizden fedakârlık yapmanızı engeller. En iyi outdoor sırt çantası sizin ihtiyaçlarınıza en çok verendir.

Neden Her Sırt Çantası Kullanılamaz?

Sırt çantalarının günlük kullanım için üretilenleri uzun mesafeleri kaldıracak güçte değildir. Minimum seviyedeki saat kullanımlarına özel üretilmişlerdir. Bu çantalar uzun seyahat ve zorlu açık hava yürüyüşlerinde size yardımcı olmaktan çok yük olurlar. Outdoor sırt çantası ise bedene uygun, sağlam yapılı ve kullanışlı tasarımı gözler önüne serer. Çantalara engebeli yollarda yürümek, zorlu hava koşullarına meydan okumak ve uzun saatlerce yolda olmak sorun olmaz. Yanlış kullanımlar ve uygunsuz tasarımlar vücut yapısını bozar, yerçekimine yenik düşmenize neden olur. Direkt bele yüklenen çanta sağlık sorunlarını da beraberinde getirir ve bel ağrıları bu durumda kaçınılmaz olur.

Kadın ve Erkeklere Özel Sırt Çantaları

Kadınların ve erkeklerin vücut yapısı farklıdır. Outdoor sırt çantası üretimleri de bu farklılıklara uygun bir şekilde yapılır. Kadın sırt çantalarındaki omuz kolonları erkek sırt çantalarına göre dardır. Ayrıca bel kolonları da yine erkek sırt çantasıyla karşılaştırıldığında daha kısa kalır. Kadın sırt çantalarının taşıma kapasitesi erkek sırt çantalarına oranla daha düşüktür. Fiziksel farklılıklardan dolayı erkeklerin kas oranının daha yüksek olduğu düşünülerek outdoor sırt çantaları tasarlanmıştır. Bu nedenle cinsiyete uygun özellikteki çantalar alınmalıdır.

Su Geçirmez Yapılar

Outdoor spor dendiği zaman zorlu hava koşulları da akla gelir. Yaz kış demeden yapılan bu spor türlerinde yağmura yakalanma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle sırt çantası su geçirmez kumaştan üretilmelidir. Su geçirmez yapılar çantanın daha kullanışlı olmasını sağlarken eşyalarınızı korumanıza yardımcı olur.

Çanta Cep Sayısı Önemli

Tek gözlü ya da iki gözlü bir sırt çantası spor esnasında ayırdığınız eşyalarınıza kolayca ulaşmanıza engel olabilir. Çanta kenarında suluklara özel file alan yoksa yürüyüş yaparken su mataranızı çanta içerisinde aramak ya da çantanızı sırtınızdan indirerek almak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum size hem vakit kaybettirir hem de konsantrasyonunuzu azaltır. Çok cepli outdoor sırt çantaları bu gibi sorunların önüne geçer ve aradığınızı anında bulmanızı sağlar. Cepler sayesinde çanta içi düzeni maksimum seviyede tutabilirsiniz.

Her Spora Ayrı Çanta

Her açık hava sporunun aynı çantalar ile yapılması mümkün değildir. Yola çıkmadan evvel yapacağınız spora iyi karar vermeli ve dışarıda geçireceğiniz saate uygun genişliklerde sırt çantaları tercih etmelisiniz. Sırt çantası ölçüleri, yapısı, takış tarzı ve daha fazlası spor dallarına göre değişiklik gösterir. Kampa giderken kullanacağınız bir sırt çantası ile günü birlik yürüyüşler için kullanacağınız sırt çantası ölçülerinden cep sayısına kadar farklıdır. Karışıklıkların önüne geçmek amacıyla kamp çantası, dağcılık çantası ve spor çantası kategorilerine tek tek göz atabilir, ihtiyaçlarınıza cevap verecek çantayla yola çıkabilirsiniz.

Sırt çantalarının en çok kullanıldığı spor dalları ise trekking, dağcılık, kaya tırmanışı, kampçılık, avcılık ve hiking olarak sıralanabilir. Bu spor dallarında gerekli ekipmanlar, yedek malzemeler ve kişisel ihtiyaçları karşılayacak eşyalar ancak koşullara uygun bir sırt çantasıyla rahatça taşınabilir.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.