Outdoor Spor Yapacaklara Tavsiyeler

Outdoor Spor Yapacaklara Tavsiyeler

21 Mart 2019

Outdoor Spor Yapacaklara Tavsiyeler

Şehir hayatı ve beraberinde getirdiği stresi artık kaldıramıyorsanız kendinizi doğanın kollarına bırakabilirsiniz. Aldığınız her nefesi daha anlamlı hale getiren doğa size en güzel hediyesini bu şekilde sunuyor. Kendinize ve sevdiklerinize bir iyilik yapmak, yaşamınıza hareket katmak ve dört duvarla örtülü spor salonlarından uzaklaşmak için outdoor sporlar ile tanışabilirsiniz. Her biri ayrı zevkli olan outdoor sporların tadını vardıktan sonra attığınız her adım sizi doğanın kollarına götürecek.

Outdoor Spor Nedir?

Son dönemde sıkça söz edilen ve modern insanın doğaya kaçışına olanak tanıyan outdoor sporları en kısa haliyle açık hava sporları olarak tanımlanabilir. Engebeli yollar, zorlu hava koşulları bu spor türünün olmazsa olmazıdır. Outdoor sporları nedir sorusunu biraz daha açmak gerekirse doğa yürüyüşleri, rafting, kampçılık, sörf, serbest dalış, mağara gezileri, kaya tırmanışı gibi örnekler verilebilir. Kimi zaman outdoor malzemeleri gerektiren, kimi zamansa sadece outdoor giyim ile tamamlanabilen bu spor türlerinden hangisine kendinizi yakın hissediyorsanız doğanın tadını çıkarmak için o türe uygun hazırlıklar yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer amacınız bir hafta sonu doğada eşinizle ya da arkadaşınızla yürüyüş yapmaksa hava koşullarına uygun outdor giyim ve ayakkabıları tercih etmeniz yeterli olacaktır. Ancak kaya tırmanışı yapacaksanız tırmanışa özel ekipmanları edinmeniz gerekir. Bu nedenle seçeceğiniz outdoor spor türünü iyice araştırmanız ve ihtiyaçlarınızın neler olduğunu tespit etmeniz gerekir. Aksi takdirde yapacağınız spor keyif olmaktan çıkabilir.

Outdoor Sporda Giyimin Önemi

Bir spor salonuna gittiğinizde ter emen, hafif ve kaliteli malzemeden üretilmiş kıyafetlerle sporunuzu tamamlayabilirsiniz. Ancak outdoor sporlarında bu özellikler yeterli gelmeyecektir. Açık havanın rüzgâra, güneşe, yağmura ve kara ev sahipliği yaptığını unutmayın. Bu gibi durumlarda sporunuzu yarım bırakmamak ve hasta olmamak için outdoor giyim ürünlerinden yardım alabilirsiniz. Yağmurlu bir havada yapacağınız yürüyüşte tercih edeceğiniz mont su geçirmez özelliklere sahip olmalı. Hava çok soğuk ise ayaklarınızı ancak outdoor bot ile koruyabilirsiniz. Termal içlikler sizi karlı havalarda soğuklara karşı korurken terlemenizi engeller. Ayrıca outdoor pantolonlar sayesinde tüm gün kuru ve sıcak kalabilirsiniz. Güneşli havalarda şapka ve gözlük sayesinde sıcakla mücadele edebilir, giyeceğiniz özel kumaşlı ürünlerle kendinizi daha ferah hissedebilirsiniz. Oudoot spor çeşitleri kadar, sporu yaparken giyilecek kıyafetler de fazladır. Giyim, yapılacak sporun amacına ulaşmasına yardım eder.

Bot ve Ayakkabı Seçimine Dikkat

Yapacağınız spor türü yürüyüş ya da tırmanış benzeri olacaksa eğer ayakkabılarınızın tüm spor süresince size dost kalacağından emin olmalısınız. Outdoor bot ve outdoor ayakkabı özel tabanları ile kaymanızı önler, çamurlu arazide ayaklarınızın ıslanmasına engel olur. Bu kategorideki bot ve ayakkabılar outdoor spor çeşitlerine göre üretilmiştir. Seçim yaparken taban kalınlığından ayakkabı kumaşına kadar tüm detayı göz önüne almanız gerekir. Zemini en iyi şekilde kavrayan bir bot ya da ayakkabı sayesinde yürüyüş esnasında dengenizi koruyabilirsiniz. Hafif olan ise çok daha rahat hareket etmenizi sağlar.

Rahatlık İlk Sırada Olmalı

Outdoor mont, pantolon ve çok soğuk havalarda giyilmesi gereken içlik seçimi sırasında rahatlığı en ön sıraya koymalısınız. İçerisinde hareket edebileceğiniz, nefes alan ve terlemenizi önleyen ürünlere yönelmeniz şart. Özellikle montunuzun su geçirmez özelliğine sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Kış aylarında sporunuzu yarıda bırakmamak için meydana gelebilecek tüm olası durumlara karşı önlem almalısınız. Çok cepli montlar sayesinde bazı durumlarda yanınıza çanta almaktan kurtulabilirsiniz de. Pantolonunuz bedeninize çok büyük ya da küçük olmamalı, atlama gibi durumlarda hareket özgürlüğünüzü kısıtlamamalı. İçlik seçiminizi ise hava durumuna göre yapmalısınız.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.