Termos Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Termos Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

31 Ocak 2020

Bir yürüyüşe çıktığınızda, spor yaparken veya uzun soluklu bir yolculuğa başlarken yâda ailenizle bir Pazar keyfi yapmak için doğada pikniğe çıkmışken size lazım olacak en temel ihtiyaçların başında termoslar gelmektedir.

Evimizden uzaktayken ve ısıtma soğutma sistemlerinin olmadığı bir yerde termos kurtarıcı bir üründür.

İçine koymuş olduğunuz sıvıyı yerine göre soğuk veya sıcak tutma özelliğiyle yanımızdan ayırmadığımız termosları neye göre seçiyoruz ve termos alırken nelere dikkat etmeliyiz gelin hep birlikte inceleyelim.

Termosu Kullanım Amacınızı Belirleyin 

Termos almadan önce kullanım amacınızı belirlemelisiniz. Çünkü kullanım amacını göre termos çeşitleri değişiklik göstermektedir. Taşıması daha kolay ve boyutu küçük termoslar genelde bireysel kullanımlar için uygunken daha büyük boyutlardaki termos çeşitleri geniş aileler için son derece idealdir.

Termos markası ve termos modeli kullanım alanımıza göre değişiklik gösterebilir.

 • Termosun boyutunu belirlemeniz gerekir. Çünkü termosu kullanacağınız alana göre ağırlığı sizi olumsuz etkileyebilir. Mesela bir doğa yürüyüşüne çıktıysanız daha küçük hacimli bir termos seçmeniz taşıma kolaylığı açısından büyük kolaylık sağlayacaktır. Uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz daha büyük hacimli bir termosa ihtiyacınız olacaktır.
 • Termosun kapak kalitesi çok önemlidir. Çantanıza koyduğunuzda sızdırmaması ve açılmaması gerekir.
 • Termosun kaliteli materyalden üretilmiş olmasına dikkat edin. Darbelere ve düşmelere karşı dayanıklı olması ve kullanılan malzemenin kalitesini esas 

Termos özellikleri nelerdir?

Termos alırken dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır. Termos adı altında satılan birçok ürün termos özelliklerine sahip değildir.

Çoğu termos modeli sadece görüntü itibari ile termos özelliği taşırken fonksiyonel açıdan sıcak ve soğuk tutma özelliğine sahip değildir. Bu yüzden termos alırken dikkatli olmanız gerekir.

Termosun özellikleri;

 • Çift duvarlı bir koruma sistemine sahiptir.
 • Kapağı takıldıktan sonra hava alışverişini keser ve vakum ortamı oluşturur.
 • Yüksek ısı yalıtımına sahiptir.

Termos alırken nelere dikkat edilmelidir?

 • Hijyen hayatımızın her alanında önemlidir. Kolay yıkanabilen ve sağlığa zararlı kimyasal barındırmayan termoslar tercih edilmelidir.
 • Açılıp kapanabilen kapaklı termoslar yerine vidalı kapak sistemine sahip termoslar daha güvenlidir.
 • Kapağın sızdırmaz olduğundan emin olun.
 • Darbeye dayanıklı dış yüzeye sahip termoslara öncelik verin.

Termos Seçiminde 6 Önemli Husus

 • Termos alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey termosun kapak kısmının ve boyun kısmının tam olarak kapanıyor olmasıdır. Tam kapanmayan termoslar, ısıyı kaçırır bu da termos içerisindeki içeceğin sıcaklığını kaybetmesine neden olur. Bu nedenle termos alırken termosun boyun kısmının ve kapak kısmının sağlam olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 • Termos seçiminde bir diğer önemli nokta termosun iç yüzeyidir. İç yüzeyi plastik olan termosların temizliği cam olanlara ya da paslanmaz çelik oranla daha zordur. Paslanmaz çelik iç yüzeye sahip olan termoslar genelde sıcak içecekler için tercih edilirken plastik ve cam iç yüzeyler soğuk içecekler için kullanılmaktadır.
 • Termos alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey dış malzeme kalitesidir. Termosun dış malzemesi termosun sağlamlığını önemli ölçüde etkilemektedir. Dış malzemesi paslanmaz çelikten yapılan termoslar diğer malzemelere göre daha sağlamdır ancak daha ağırdır. Fakat termosunuzun dışarda kullanılacağından dolayı düşme tehlikesini göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.
 • Termos seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken konu termosun ısıyı koruma süresidir. Termosun kalitesini belirleyen en önemli nokta olan ısı koruma süresi, içeceklerinizi uzun süre soğuk ya da sıcak tutar. Bu yüzden termos alırken ısı koruma süresini kesinlikle sormalısınız.

Termos Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? 

Termosunuzu uzun süre boyunca kullanabilmek için termos bakımı yapmayı unutmamalısınız. Termos bakımında dikkat edilmesi gerekenler;

 • Termoslarınıza sıcak içecekler koyarken kapak seviyesinden aşağıda olmasına özen göstermelisiniz.

 •   Termosu kullandıktan sonra içerisinde kalanları boşaltıp temizlemelisiniz.

 •   Süt içeren ürünler, gazlı içecekler ve kuru buz termosun iç basıncını arttırarak conta kısmının bozulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle termoslarınıza bu tarz içecekler koymamaya dikkat etmelisiniz

 •   İç yüzeyde oluşan lekelerden kurtulmak için termosun içerisine karbonatlı su ekleyerek birkaç saat ağzı açık şekilde bekletebilirsiniz.

 •  Termosların vakumlu kısımlarını bulaşık makinesinde yıkamaktan kaçınmalısınız.

 •   Termosunuzun dış yüzeyini temizlerken ılık su ve deterjan ile birlikte yumuşak bir bez kullanmalısınız.

Güney Av Kamp İle Kaliteli Termoslara Sahip Olun

Kamp sırasında, doğa yürüyüşlerinde, pikniklerde ya da sporda çay, kahve ve su gibi farklı içecekleri soğuk veya  sıcak tutmanıza yardımcı olacak yüksek kaliteye sahip malzemelerden üretilen Stanley termos modellerini Güney Av web sitemizden detaylı olarak inceleyerek ihtiyaçlarınıza yönelik termosu kolayca bulabilirsiniz. Dış mekanlarda ve katıldığınız aktivitelerde rahatlıkla kullanabileceğiniz taşınması kolay ve sızdırmaz stanley termos ve stanley termos bardak çeşitlerinin farklı ve modellerine uygun fiyatlarla sahip olmak için Güney Av online mağazayı ziyaret etmeyi unutmayın. Stanley termos fiyatları modellere ve termosta kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterebilmektedir 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.