Trekking Montu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Madde

Trekking Montu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Madde

06 Mart 2019

Trekking Montu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Madde
Hafta sonlarının, tatillerin ve küçük kaçamakların vazgeçilmez ismi olan trekking, her adımınızda aldığınız nefesin daha da anlamlı olmasını sağlayan sporların başında geliyor. Kendinizi doğanın kollarına bırakarak sevdiklerinizle birlikte keyif dolu saatler geçirmek için siz de trekking sporunun sürprizlerle dolu dünyasına katılabilirsiniz. Bir kez denedikten sonra bir daha unutamayacağınız ve her fırsatta yaşamak isteyeceğiniz bu deneyim için yola hazırlıklı çıkarak alacağınız zevki iki katına çıkarabilirsiniz. Küçük bir trekking malzemeleri listesi yaptıktan sonra en önemli detaylardan biri olan mont seçiminde de hedefi 12’den vurup, kar kış, yağmur çamur demeden önünüze çıkan tüm engelleri aşarak ilerleyebilirsiniz.


Su geçirmez kumaşları tercih edin
Doğanın ne zaman, nasıl bir sürpriz yapacağını kestirmek zor. Güneş bütün endamını gökyüzünde sergilerken aniden yağmur başlayabilir ve trekking yapmak keyif olmaktan çıkarak sizi zora sokabilir. Ancak bu gibi durumlar su geçirmez özellikli bir montunuz yoksa geçerlidir. Eğer kaliteli ve su geçirmez bir kumaşa sahip montunuz varsa strese girmeden, yağmur damlalarının tadını çıkararak yürüyüşünüze devam edebilirsiniz. Su geçirmez montu bir de kaliteli bir trekking ayakkabısı ile tamamlarsanız eğer bu yürüyüşten kimse sizi alıkoyamaz.


Formları hafifletin

Günlü hayatınız için seçtiğiniz bir montun hafif ya da ağır olması belki de çok önemli bir detay olarak görülmeyebilir. Ancak trekking sporuna gönül verecekseniz eğer montunuz en hafif formlarda olmasına dikkat edin. Yeterince efor sarf edeceğiniz ve zorlanacağınız bu sporda bir de üzerinizde ağırlık yapan bir mont taşımayı isteyeceğinizi hiç sanmıyoruz!


Ne kadar çok cep o kadar çok avantaj
Trekking montu seçimi sırasında cep sayısına ve büyüklüklerine de dikkat etmeniz gerekiyor. Yürüyüş esnasında sürekli çantanıza ulaşmanız mümkün olmayabilir ya da yorulmamak adına küçük formlarda bir çanta tercih edebilirsiniz. Tam da bu anda devreye giren mont cepleri sizi büyük bir yükten kurtarır. Trekking mont kadın için de erkek için de bol cepli olduğunda büyük bir avantaj sağlar.


Kapüşon olmadan asla
Su geçirmez bir montun sunduğu avantajlara bir de kapüşon detayı eklendiğinde mükemmel bir tamlama meydana geliyor. Hafifçe çiseleyen ya da bardaktan boşalırcasına yağan yağmurdan başınızı korumak için geniş bir kapüşona sığınabilirsiniz. Trekking montu kapüşonu sayesinde yürüyüşünüze hasta olmadan devam etmenizi sağlar. Eğer yürüyüş yaptığınız mevsim kış ise ve havalar çok soğuksa kapüşon altında ekstra ekipman tercih edebilirsiniz de. Takacağınız polar bir bere soğuktan korunmanızı sağlar ve montun kapüşonuna sadık bir yoldaş olur.


Cinsiyetinize göre seçim yapın
Trekking montu kadın ve erkeklere özel olarak tasarlanan seçeneklere de sahip. Bu seçeneklerin meydana gelmesinin en önemli nedeniyse değişiklik gösteren vücut ısılarıdır. Trekking mont erkek için tasarlandığında ortalama boy, kilo ve sıcaklık değerleri göz önüne alınır. Bu durum kadın tasarımları için de geçerlidir. Bu nedenle vücut ısınızı en iyi şekilde muhafaza etmek için kendinize uygun bir tercih yapmanız büyük fayda bulunur. Unisex modellerde ise mont özelliklerini iyi bir şekilde araştırmanızı öneririz.


Bedeninize uygun montu seçin
Trekking ayakkabısını ayağınızdan büyük ya da küçük bir numarada aldığınızda yürüyüş sonunda neler olacağınız tahmin edebiliyor musunuz? Eğer cevabınız evetse bu tahminlerinizi mont için de kullanabilirsiniz. Çünkü trekking montu alırken de beden seçimi oldukça önemlidir. Yanlış bir beden yürüyüşe devam edememenize neden olabilir. Kış aylarında vücudunuzu sıkı sıkıya saran bir mont içinize kazak türü kıyafetler giymenize engel olacağı gibi yürüyüş esnasında nefes almanızı da zora sokabilir. Bu nedenle trekking montu erkek için de kadın için de ideal bedenlerde olmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.