Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilmelidir?

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilmelidir?

17 Kasım 2020

Yürüyüş Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bazen biraz rahatlamak bazense formda kalmak için çıktığımız yürüyüşlerde seçtiğimiz yürüyüş ayakkabısı oldukça büyük önem taşıyor. Tüm hayatımızda olduğu gibi yürüyüş yaparken de tüm yükü ayaklarımız dolayısıyla da ayakkabılarımız yükleniyor.

Bu sebeple yürüyüş ayakkabısı seçerken bazı özelliklere dikkat etmemiz gerekiyor.

Yürüyüş ayakkabıları diğer spor ayakkabılarından farklı bir yapıya sahiptir ve yürüyüş dışında günlük hayatta da rahatlıkla kullanılma özelliğine sahiptir.

Bu sebeple de son zamanlarda hayatımızın her anında yürüyüş ayakkabıları yer alıyor ve bize rahat adımlar sunuyor.

Yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalıdır veya yürüyüş ayakkabısı alırken nelere dikkat edilmeli gibi soruları Güney Av ailesi olarak sizler için cevaplandırdık.

Gelin birlikte inceleyelim.

Yürüyüş Ayakkabısı Ayağınıza Tam Olacak Şekilde Oturmalı

Yürüyüş ayakkabısı seçerken dikkat etmemiz gereken ilk husus; yürüyüş ayakkabısının ayağımızı tam saracak şekilde oturmasıdır. Kast ettiğimiz şey; ayakkabının sıkması değil tam oturması ve yürürken ayağınızdan çıkmayacak şekilde olmasıdır çünkü ayağınıza büyük gelen bir yürüyüş ayakkabısı bileğinize yüklenme yaparak yorucu bir tecrübe edinmenize sebep olmakla birlikte bileğinizde hasara sebep olabilir.

Yürüyüş ayakkabısı alırken sıkmamasına da dikkat etmeliyiz çünkü ayağı sıkan yürüyüş ayakkabıları kan dolaşımını olumsuz etkiler bu da sağlığınızda sorun yaratabilir. 

Yürüyüş Ayakkabısının Rahat Olması Çok Önemli!

Yürüyüş ayakkabınızda parmakların rahat etmesi konforlu bir yürüyüş için oldukça önemlidir. Seçmiş olduğumuz yürüyüş ayakkabısında parmaklarımızın alttan ve üstten baskı görmemesi gerekiyor.

Bunun için ön bölümü rahat olan bir yürüyüş ayakkabısı ayak parmaklarının doğal şeklinin korumasını sağlar bu da ilerde yaşanabilecek bir fiziki sorunu da ortadan kaldırır.

esnek olması da son derece önemlidir. Sert tabanlı ve esnek olmayan yürüyüş ayakkabıları uzun yürüyüşler için uygun olmayabilir.

Yürüyüş ayakkabısının esnek olup olmadığını anlayabilmemiz için ayakkabıyı denediğimizde esneme kontrolünü yapmalı ve esneme oluklarının oluşup oluşmadığını kontrol etmeliyiz

Hafif ve Alçak Topuklu Yürüyüş Ayakkabısı Seçilmeli

Her spor ayakkabısında olduğu gibi de hafif olmasına dikkat etmeliyiz. Ayağımızın çabuk yorulmaması için yürüyüş ayakkabımızın hafif olması gerekiyor.

Yürüyüş ayakkabımızın alçak topuklu olması gerekir. Bu durum daha konforlu yürüyüş imkânı sunar.

Nefes Alan Ama Su Geçirmeyen Yürüyüş Ayakkabısı Seçin

Kimi zaman hafifçe çiseleyen bir yağmur altında kimi zaman çamurlu zorlu patikalarda kimi zamansa tozlu parkurlarda yürüyüş yapabiliriz. Bu sebeple bu koşulları karşılayabilecek kalitede ve özellikte yürüyüş ayakkabısı seçmemiz gerekiyor.

Yaz ve kış için ayrı birer yürüyüş ayakkabısı edinmemiz doğru olacağı gibi hangi mevsimde yürüyüş yaparsak yapalım su geçirmeyen ama hava alma özelliğine sahip yürüyüş ayakkabılarını seçmemiz doğru olacaktır. 

Son olarak almış olduğumuz yürüyüş ayakkabısını dışarda kullanmadan önce evde bir gün giyip denemeli ve rahat edip etmediğimizi test etmeliyiz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.