Çadırın 4 Mevsim Olması Ne Anlama Geliyor?

Çadırın 4 Mevsim Olması Ne Anlama Geliyor?

24 Şubat 2019

Kamp yapmak, doğayla iç içe vakit geçirmek ve geceleri yanan ateşin eşliğinde yıldızları izlemek herkesin tatması gereken keyifler arasında. Hala kendinizi ağaçların kollarına bırakmadıysanız bir çadır edinerek bu zevki tatmaya başlayabilirsiniz. Kamp konusunda yeni maceralar yaşamak ve rotanızı değiştirmek isterseniz de 4 mevsim çadır tavsiyesi verebiliriz sizlere. Kamp deneyimlerinizin her geçen gün çok daha keyifli bir hal almasını sağlamak için çadırınızın özelliklerinin çok önemli olduğunu unutmayın. Değişen mevsimler çadırınıza da bir göz kırparak sizi etkisi altına alacağından özellikle kışın, 4 mevsim çadır konforunu tatmalısınız. Çadırın 4 mevsim olmasının taşıdığı anlam tabi bununla da sınırlı değil!

Soğuk havaya dayanıklıdır

4 mevsim çadır dendiği zaman akıllara ilk gelen isimlerdendir kış, soğuk hava ve rüzgâr. Yazın ayrı bir tat veren kamp, kış geldiği zaman meraklısını alıp bambaşka diyarlara götürür. Ancak kış kampı zorlu hava koşulları anlamına geldiği için 4 mevsim çadır en önemli ekipmanların başında gelir. Bu çadırlar soğuk havaya özel olarak üretilmiştir ve sert rüzgârlara, kara, yağmura büyük direnç gösterirler. Yazlık bir çadır esen rüzgârı içeriye alabilirken 4 mevsim çadırlarında bu olmaz. Çadır üzerinde ya da duvarında bulunan havalandırmaları şartlara göre kapatarak maksimum ısı depolaması elde edebilirsiniz. Eğer rakımı yüksek, karlı ve soğuk yerlerde kamp kuracaksanız 4 mevsim çadır tavsiyesini kesinlikle göz ardı etmeyin. Ancak havanın soğukluk derecelerini de takip ederek daha ileri seviyelerde farklı çadır modellerine de değerlendirmeyi unutmayın.

Her koşula uygundur

Outdoor sporları arasında belki de en çok tercih isim olabilir kampçılık. Hal böyle olunca da her koşula uyum sağlayan bir çadırın olması gerekli. Tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek ve konforlu bir konuklama geçirmenizi sağlayacak olan 4 mevsim çadırlar dağcılık alanını da içine alarak her türlü zorlu koşulu yumuşatır ve kamptan keyif almanızı sağlar. Asla gününüz mahvolmaz, birden bastıran yağmurlar eşyalarınızı ıslatamaz. Size de dışarıda esen rüzgârları çadır içerisinde dinleyerek dinlenmek kalır.

Tek ve çift tenteli olabilirler

Kampçıların seçimleri genellikle nasıl rahat edecekleriyle yakından ilişkilidir. Doğadaki evinizde dış görünüm ve güzellikten önce konfora dikkat etmelisiniz. Çift ya da tek tente olabilen 4 mevsim çadırlar her iki seçenekte de sizi soğuktan korur. Eğer çift tenteli çadır tercih edecekseniz kurulum sonrasında tenteyi de iskelete geçirmeniz gerekir. Çift tenteli çadırın avantajıysa daha çok sıcak havalarda kendini gösterir. Bulunduğunuz alanda hava sıcaklığı yükselmeye başlarsa çadır havalandırmalarını açabileceğiniz gibi çadır üzerindeki tenteyi de çıkarabilirsiniz. Ancak gece sıcaklık değerlerini de göz önüne almanız gerekir ve duruma göre tente takıp çıkarılması yapılabilir. Yine de bu işlemi daha çok sonbahar aylarında gündüz ve gece sıcaklıklarını göz önüne alarak yapmanızı öneririz.

Özel bağları sayesinde fırtınaya meydan okurlar

Soğuk havaların olmazsa olmazı fırtına kampçılar için büyük bir risktir. 4 mevsim çadır bu riski büyük bir oranda ortadan kaldırır. Çadır her mevsim kullanıma uygun olduğu için fırtınalı havalar da düşünülerek tasarlanmıştır ve uçmaya karşı özel bağlama teknikleriyle sabitlenebilir. Bu durum hemen hemen her çadır için geçerli olsa da 4 mevsim çadırda bağ kısımları çok daha dayanıklıdır. Çünkü bazı yoğun fırtınalarda sıradan bağlar ya da çadır içerisine koyulan eşyalar uçmaya engel olamayabilir. Buna ek olarak birden çok sabitleme alanı da bulunur. Rüzgârsız günlerde ihtiyaç duymasanız da havanın esmeye başlamasıyla diğer sabitleme alanlarını devreye sokabilirsiniz.

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.